Çukurova Üniversitesi | Aday Öğrenci | Yerleşke Haritası | Web Posta
Arama 
Ana Sayfa | English
 
ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ
ZİRAAT FAKÜLTESİ
BİTKİ KORUMA BÖLÜMÜ
Öğrenci İşleri Bilgi Sistemi

 
  Hakkımızda Personel Eğitim-Öğretim Araştırmalar Linkler İletişim  
 
  Genel Tanıtım
  Misyon/Vizyon/Değer ve Hedefler
  Temel Öğrenme Kazanımları

> Hakkımızda  >  Genel Tanıtım        
BÖLÜMÜMÜZ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Tarihçe, Özgörüş ve Özgüven

Bitki Koruma Bölümü, 17.3.1970 tarihinde Bitki Koruma Kürsüsü olarak kurulmuş olup, 1982 yılında Bitki Koruma Bölümü'ne dönüşmüştür. Bugün Bitki Koruma Bölümü Entomoloji ve Fitopatoloji olmak üzere iki ayrı anabilim dalı olup, Entomolojide; böcekler, akarlar ve nematodlar ve Fitopatolojide ise funguslar, bakteriler, virüsler, yabancı otlar ve biyoteknoloji üzerinde çalışmalar sürdürülmektedir. Lisans eğitimine 1980-1981 yılında 11 öğrenci ile başlamıştır. Bu gün bölüm lisans öğrencilerine 99 ayrı ders okutulmaktadır. Bölümde Fen Bilimleri Enstitüsü'ne bağlı olarak Yüksek Lisans ve Doktora eğitimi de sürdürülmekte olup, şu anda 84 Yüksek Lisans ve Doktora öğrencisi bulunmaktadır. Bölümde 62 Yüksek Lisans ve 30 Doktora dersi verilmekte olup, bu dersler aynı zamanda diğer bölüm öğrencilerine de açıktır. Bölüm kurulduğundan bu yana başta bölgemizin önemli kültür bitkileri olan turunçgil, pamuk, hububat, meyve-bağ ve sebzeler olmak üzere, bitkilerde önemli kayıplara neden olan böcek, akar, nematod, virüs, bakteri, fungus ve yabancı otlar üzerine çalışmalar sürdürülmektedir. Tarım alanlarında çok önemli verim kayıplarına neden olan hatta bazı durumlarda tarımsal üretimi sınırlandıracak boyutta zarar oluşturan bu organizmalara karşı en uygun mücadele yöntemleri, çevre kirliliği, doğal denge ve ekonomi göz önünde bulundurularak araştırılmakta ve uygulamaya aktarılmaktadır. Diğer taraftan da tarım sektöründe Bitki Koruma alt programından mezun olacak Ziraat Mühendisi yetiştirip sektörün ihtiyacını karşılanmaktır.

Çalışma Konuları
Bitki Koruma Bölümü iki ana bilim dalına ayrılmaktadır.

Entomoloji Anabilim Dalı:
Tarım alanlarında zararlı olan böcek, akar (örümcek), nematod türlerinin belirlenmesi, teşhisi, biyolojisi ve bunlara karşı entegre mücadele yöntemlerinin geliştirilmesine yönelik araştırmalar yürütmektedir.
Fitopatoloji Anabilim Dalı: Tarım alanlarında zarar oluşturan virüs, bakteri ve fungus gibi hastalık etmenleri ile yabancı otları ve mücadeleleri araştırılır. Ayrıca virüsten ari turunçgil fidanı yetiştiriciliği ve biyoteknolojik yöntemler kullanılarak hastalık, zararlılara ve çevre faktörlerine dayanıklı bitki çeşitlerin geliştirilmesi konularında da çalışmalar yürütülmektedir.

Ülke Tarımına ve Çukurova Bölgesine Yaptığı Katkılar
Bitki koruma bölümü kurulduğundan bu güne Çukurova bölgesinde karşılaşılan bitki sağlığı konusundaki sorunları çözmeyi ilke edinmiştir. Bu sorunları çözmek için TUBİTAK, DPT gibi kurumlara çok sayıda projeler sunarak başarıyla bu projeleri tamamlamıştır. Bu projelerin sonuçlarını gerek ulusal gerekse uluslar arası dergilerde, sempozyumlarda ve kongrelerde yayınlayarak bilim dünyasına ve Türkiye ekonomisine önemli katkılarda bulunmuştur.


Çukurova Üniversitesi Bitki Koruma Bölümü
 Ziyaretçi sayısı: 2385